Co to jest najnowsza technologia led? Czy powinniśmy korzystać z tego typu urządzeń? Co o nich wiadomo?

Skończyły się już czasy wielkiego, zakurzonego pudła. Dawniej nie było najmniejszego wyboru, telewizor najzwyczajniej w świecie się kupowało i już. Teraz wybór jest ogromny, na rynku mamy telewizory LCD, plazmowe czy z technologią LED.

led

Autor: Nicolas Buffler
Źródło: http://www.flickr.com

Wybór jest ogromny. Zdecydowanie się na właściwy rodzaj sprzętu trwa coraz dłużej.Telewizory czy ekrany led to nic innego, jak bardziej nowoczesne wersje takich samych sprzętów z technologią LCD. Zgodnie z opinią ekspertów jedyną różnicą między wspomnianymi dwoma rodzajami będzie tu podświetlenie, zamontowane za ciekłokrystalicznym panelem. W odbiornikach LED umieszczano światła fluorescencyjne z zimną katodą, tymczasem w technologii LED stosowane są diody (ich wykorzystanie można też zobaczyć tu: daily motion). Lampy diodowe są umiejscawiane albo zaraz za matrycą, lub też wzdłuż krawędzi spłaszczonego ekranu. W pierwszym wariancie – w porównaniu do tradycyjnych odbiorników LCD – mamy lepszy kontrast jak i nasycenie czerni.

kolorowe ledy

Autor: sundyme
Źródło: http://www.flickr.com

W drugim przypadku dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu diod na obrzeżach odbiornika, telewizory czy monitory ledowe są wyjątkowo cienkie. Warto wiedzieć, że pierwszy telewizor w technologii LED pojawił się już w 2004. Na rynek wprowadziła go firma Sony, a jego wartość była zabójcza – 15 tysięcy dolarów. Dzisiaj ich ceny już tak nie straszą, podobnie rzecz ma się z telewizorami plazmowymi – dużo znajduje się produktów na rynku, producenci walczą o klientów, co przekłada się na spadek cen. Jeszcze kilka lat temu ciężko było sobie wyobrazić, że prawie każdego z nas stać będzie na takie sprzęt. Ale jak się okazało nie potrzeba było dużo czasu, żeby najwięksi gracze „zalali” nasz rynek wciąż udoskonalanymi typami telewizorów – takich jak LCD, plazmy czy LED. Zastosowanie technologii led można zobaczyć na przykład na tej stronie: link do strony.

Wystarczy przejść się do jakiegoś salonu ze sprzętem elektronicznym i przyjrzeć się, jak prezentują się półki z telewizorami. Wszędzie objawia się najnowsza technologia. Zresztą, ta sama sytuacja ma miejsce w wielu różnych aspektach życia. Wystarczy popatrzeć, co wydarzyło się na rynku komputerów. Kiedyś laptop to było coś nieprawdopodobnego, a obecnie…Ciężko spotkać stacjonarny komputer, wszędzie za to możemy kupić laptopa lub tablet, o różnych parametrach, od tych najsłabszych aż do tych o najlepszych parametrach, jednak z pewnością na każda kieszeń.