Fajne atrakcje turystyczne w Polsce

Wakacje powinny być czasem atrakcji lub odpoczynku, w praktyce jednak bywa z tym różnorako. Odpoczynek, bez względu na miejsce do jakiego dana osoba pragnie się udać, trzeba planować z określonym wyprzedzeniem, aby uniknąć później problemów z odnalezieniem odpowiednich ofert. Tego rodzaju otrzymane doświadczenie może okazać się silnie pomocne w podejmowaniu najlepszych postanowień co do ofert wczasów. Jednak przede wszystkim warto się zastanowić, co najlepiej zwiedzać w Polsce.

dworzec

Autor: Pau
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim zależy to od prywatnych zainteresowań i celów podróży. Osoba szczególnie zainteresowana sportem zdecydowanie powinna wybrać się do Zakopanego, który oferuje mnóstwo możliwości pod względem narciarstwa i innych sportów zimowych. Tam wyciągi i stoki narciarskie są zrobione na znakomitym poziomie i są wyśmienite zarówno dla początkujących, jak i ludzi już od dawna jeżdżących na nartach. Poza ogromnymi stokami narciarskimi można tam podziwiać przeurocze krajobrazy, które na niezwykle długo zapadną każdemu podróżnikowi w pamięć. Zakopane to jednak nie tylko narty – pod względem kulturalnym także stanowi ciekawe miejsce chociażby ze względu na silne wpływy twórców modernistycznych. Zakopanem fascynował się chociażby Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Witkacy – do dziś istnieje tam Teatr im. S. Witkiewicza. Dodatkowo Zakopane posiada Muzeum Tatrzańskie, zdumiewającą unikalną architekturę, oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

Bardzo Ci się spodobał prezentowany artykuł? Jeżeli tak, to sprawdź także przydatne teksty, które zawierają zbliżone informacje na publikowany tutaj wątek – jeśli masz chęć, to sprawdzić kliknij tutaj!

Wielbicielom muzyki romantycznej bezdyskusyjnie się także spodoba obfite w eksponaty Muzeum Karola Szymanowskiego.

Miłośnicy letniej opalenizny i nadmorskiego piasku także mają w czym wybierać – przeważnie wybierane miejscowości wypoczynkowe to Kołobrzeg i Trójmiasto. Przede wszystkim Gdańsk ma niesłychanie wiele atrakcji turystycznych oraz doskonały klimat. Z atrakcji kulturalnych i zabytków stanowczo godne uwagi i polecenia jest Pałac Opatów – współcześnie Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Można tam podziwiać dzieła Matejki i Jacka Malczewskiego, a także Stanisława Wyspiańskiego. Zajmująca jest także Izba Mikołaja Kopernika – można tam ujrzeć unikatową wersję kopii „O obrotach sfer niebieskich”, fragmenty listów, autoportret sławnego astronoma i inne unikalne pamiątki.

Pod względem kulturalnym także Kraków ma niezwykle mnóstwo atrakcji. Można tam nie tylko stanąć oko w oko ze Smokiem Wawelskim (a przynajmniej jego repliką), ale też obejrzeć Wawel, sławny Kościół Mariacki z znakomicie zachowanym Ołtarzem Wita Stwosza, a również Kazimierz – starą dzielnicę żydowską z zabytkowym cmentarzem i świątyniami. W Krakowie można odkryć wiele śladów historycznych – koniecznym punktem jest Collegium Maius o imponującym dziedzińcu i przepięknych krużgankach. W Krakowie można także ujrzeć jedyne dostępne w Polsce dzieło Leonarda da Vinci – „Damę z gronostajem” można obejrzeć w Muzeum Czartoryskich, razem z malarstwem Rembrandta i Petera Breughla Młodszego. Te wszelkie zabytki, skwery pełne platanów oraz widok zaczarowanych dorożek na pewno nie rozczaruje żadnego turysty.