Jarosławiec -doskonały pomysł na udane wakacje nad morzem!

Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa mieszcząca się na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko mieści się między dwoma słynnymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

Plaża, morze

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W wyniku tego, że Jarosławiec mieści się na kawałeczku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj niesłychanie czystą wodą (pierwsza klasa czystości) i plażami. W sąsiedztwie nie ma również sporych zakładów przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do dwutysięcznego ósmego roku plaże w Jarosławcu nie należały do najciekawszych i górowały tu głównie odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu niemniej jednak prace polegające na poszerzeniu i zabezpieczeniu plaży, a także przywieziono dziesięć tysięcy metrów sześciennych piasku pochodzącego z Ustki. Wielu z pewnością zaciekawi znaczne prawdopodobieństwo znalezienia tutaj prześlicznych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z m.in. sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Piękną częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości 2 km i wysokości dochodzącej do dwudziestu metrów, a także wydmy porośnięte przez drzewa iglaste i z rzadka spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach mieści się wiele punktów widokowych, z których rozciąga się śliczna panorama wybrzeża morskiego. Sporą popularnością cieszą się również przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej atrakcyjnym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z tysiąc osiemset dwudziestego dziewiątego roku o wysokości 33,3 m. Latarnia jest udostępniona do odwiedzania i stanowi najbardziej interesujący punkt widokowy w okolicy. Ciekawymi obiektami w Jarosławcu są też zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, obecnie restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu uroku dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu jest też nieduża przystań, z której w króciutkie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Kolorowe kutry rybackie stanowią nierozłączny, urzekający element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można też kupić świeżo złowioną rybę.

Sporą atrakcją Jarosławca jest park wodny usytuowany przy sanatorium Panorama Morska i 350 m od morza. Kompleks znajduje się pod gołym niebem i działa od maja do września. W aquaparku znajdują się trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen – okazyjne paski basenowe: http://transcom-system.com.pl/pl/rozwiazania/baseny – rekreacyjny i basen wielofunkcyjny – kliknij po więcej. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj podgrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się też SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu odbywają się liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najpopularniejszych z nich należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec przebiegają dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości ok. 28 km przebiegająca przez poligon wojskowy, na którym częstokroć odbywają się ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około dwudziestu kilometrów i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się również dwa fantastyczne jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.