Jantar – niesamowita zagadka Bursztynowego Szlaku

Jantar to wieś letniskowa znajdująca się w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez powodu odnosi się do jednego z największych bałtyckich skarbów, ponieważ leży ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego także powodu, corocznie odbywa się tutaj finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Za czasów intensywnego ruchu na Szlaku Bursztynowym, Jantar był rewelacyjnie rozwiniętą i bogatą osadą z knajpami i noclegowniami dla wędrowców. Obecnie wieś funkcjonuje, jako kurort turystyczny z rozległymi, piaszczystymi plażami. Są one schludne, bezpieczne i należycie przygotowane zarazem dla relaksującego, jak i czynnego odpoczynku.

Albowiem Jantar słynie z bursztynu nie wyłącznie w Polsce, lecz i w całej Europie, to właśnie tutaj odbywa się finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Zawody te aranżowane są na plażach polskiego wybrzeża od 1998 r. Dodatkową atrakcją konkursów są przeróżnego rodzaju gry, zabawy a także występy gwiazd. Fani bursztynów na sto procent będą chcieli zwiedzić Muzeum Bursztynnictwa, w którym nagromadzono unikatowe wyroby z bursztynu, ryciny, oryginalne mapy oraz stare fotografie. Można tutaj także zapoznać się z historią miejscowości i dziejami połowu bursztynów. Ciekawych doznań i wiadomości może dostarczyć również spotkanie z rybakiem, który przekaże ciekawe historie powiązane z morzem, a także wytłumaczy specyfikę swojej pracy.

Chcesz uzyskać świeże fakty na określony temat? To obejrzyj witrynę (https://visaandwork.com/legalizacja-pobytu-w-polsce/), z pewnością da Ci wiele pozytywnych wrażeń i na długo zostanie w Twej pamięci.

Można także nabyć od niego dopiero co wyłowione, morskie ryby.

Słynną jantarską atrakcją jest Wioska Indiańska – warto kliknąc, gdzie można ujrzeć prawdziwe tipi, zwiedzić muzeum Indian, zapoznać się z ich obyczajami i pomysłami na rozrywkę. Należy również posłuchać opowieści o dziejach Indian oraz zaopatrzyć się w ręcznie wykonane pamiątki związane z indiańską kulturą. Jantar leży na szlaku wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kolejka turystyczna kursuje tutaj na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Sztutowo – Mikoszewo Ujście Wisły. Warto skorzystać, zatem z przejażdżki gwarantującej mnóstwo interesujących wrażeń. Podczas pobytu w Jantarze na pewno atrakcyjna będzie także wizyta w Mini Zoo gdzie zamieszkują strusie, kury, króliki, kozy, osły, świnie oraz inne zwierzęta domowe, a także w gospodarstwie edukacyjnym Pasiekatakże (ciąg dalszy tego zagadnienia: witryna w tym temacie)Strusi”, gdzie mieści się ciekawa wystawa i filmy poświęcone strusiom i pszczołom i szklany ul obserwacyjny z żywymi owadami. Można tu również nabyć miód z miejscowej pasieki. Uznaniem cieszą się także tutejsze ośrodki jazdy konnej: Grupa Buffalo Bill i Farma Jantar.

Z uwagi na dobry mikroklimat i szansy wykorzystania tutejszych źródeł solankowych, Jantar ma szansę stać się w nie dalekiej przyszłości ośrodkiem rehabilitacyjno – leczniczym.

***
Całkowitą ofertę na wakacje 2014 w Jantarze można odnaleźć w serwisie lub klikając na niżej znajdujące się linki:
– Jantar pokoje gościnne
– noclegi Jantar
– odpoczynek 2014