Najważniejsze informacje o lekach, niebezpieczeństwa, jakie zaczęły się pojawiać na świecie w wyniku ich nadużywania

Ludzie od bardzo dawna wykorzystują najróżniejsze substancje przy leczeniu różnych chorób. Napary, wyciągi roślinne oraz maści od bardzo dawna były używane przez różnych lekarzy, a sporo z nich charakteryzowało się dużą skutecznością ze względu na zawartość aktywnych substancji pomagających przy wielu dolegliwościach i chorobach.

leki

Autor: Health Gauge
Źródło: http://www.flickr.com
I właśnie to natura dała ludziom jednej z najważniejszych leków, który odmienił kształt obecnej medycyny, czyli penicylinę. Otrzymany z odpowiedniego szczepu antybiotyk dał możliwość na walkę z nieuleczalnymi chorobami, bo skutecznie zabijał wywołujące je bakterie. Ale równocześnie stał się początkiem intensywnych badań nad kolejnymi lekami, co doprowadziło do następnych przełomowych odkryć. Obecnie większość leków wytwarzana jest syntetycznie, w fabrykach i laboratoriach. Na większość chorób wynaleziono już jakieś lekarstwa, które ratują lub przedłużają życie, oraz mogą pozwolić na dość wygodne życie na co dzień. Jednak fascynacja tym, co mogą leki przyczyniła się do niezwykle niebezpiecznego zjawiska, którym stało się ich zbyt nadmierne używanie. Ocenia się, że raptem pół z nich faktycznie może leczyć dolegliwości, a reszta bardziej może szkodzić niż pomóc z powodu swoich skutków ubocznych.

leki

Autor: Kiran Foster
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromnym kłopotem są obecnie na przykład antybiotyki. Jeszcze niedawno przepisywano je na wszystko, nie przejmując się zupełnie tym, czy faktycznie są potrzebne. Pomijając już wydatki pacjentów na ich kupowanie okazało się w pewnym momencie, że z powodu ich nadużywania pojawiać się zaczęły bakterie całkowicie odporne na wszystkie znane lekarstwa. Na razie wykrywane są ich sporadyczne źródła, ale w każdej chwili może pojawić się jakaś nieuleczalna choroba, która zniszczy ludzkość. Bardzo dużo ludzi wpada też w uzależnienie od leków, zaczynają je zażywać na każdą wymyśloną albo prawdziwą dolegliwość. W dużej mierze do czegoś takiego przyczyniły się firmy farmaceutyczne, które goniąc za zyskami wmawiają ludziom, że bez połknięcia kolejnej tabletki będzie im się gorzej żyło.