Opony od kuchni: czyli jak dobrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu i rozszyfrować liczne symbole na oponach.

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, iż zakup sprawdzonych opon, znacznie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zobaczmy, co jest ważne przy wyborze dobrego ogumienia.

Opona na feldze aluminiowej

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Opony zimowe a opony letnie.Opony zimowe kontra opony letnie – pierwsza sprawa, na którą musimy zwrócić uwagę przed zakupem opon. Jak sama nazwa mówi, ogumienie zimowe stosuje się w zimie, natomiast ogumienie letnie w lecie. A więc dwa razy w roku powinno się pamiętać o wymianie opon. Niektórzy poruszają się przez okres 12-stu miesięcy wyłącznie na oponach zimowych, jednak nie jest to zalecana praktyka. Opony zimowe są przystosowane do odmiennych warunków pogodowych niż opony letnie.

Doskonale spisują się na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Na przykład zimowe opony Kormoran , są zbudowane w taki sposób, by podczas ruchu rozdrabniać, a następnie usuwać śnieg, który przedostaje się do zagłębień ogumienia. Dodatkowo opony zimowe (serwis internetowy) mają lepszą przyczepność, dzięki temu jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa.

W przeciwieństwie od opon stosowanych w lecie, opony zimowe mają więcej krzemionki, która sprawia, że takie ogumienie jest bardziej elastyczne oraz miękkie i nie twardnieje w niższych temperaturach. Różnica nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale każdy kierowca odczuwa zmianę w trakcie jazdy. Opony letnie są przeznaczone do stosowania głównie na suchych nawierzchniach.

Zainteresował Cię niniejszy wpis? Jeśli tak, to przeczytaj też uwagi z serwisu, ponieważ one również dotyczą pokrewnej problematyki.

Dlatego – w odróżnieniu do opon zimowych – nie posiadają tak dużo lamelek, rowków i nacięć, przez co zdecydowanie lepiej przylegają do nawierzchni.

Oznaczenie oponJeśli jesteś kierowcą z pewnością zastanawiałeś się nie raz nad trudnymi do zapamiętania symbolami znajdującymi się na oponach Twojego pojazdu. Przypomnimy Ci, co kryje się za tymi znakami.

w jaki sposób rozszyfrować oznaczenie opon?Jeżeli kupujesz opony do samochodu, koniecznie musisz znać specjalne oznaczenia, dzięki którym będziesz mógł nabyć stosowny produkt. Aby uprościć Ci zakup opon, objaśnimy Ci, co kryje się za konkretnymi symbolami, umiejscowionymi każdorazowo na ogumieniu.

Co określają konkretne symbole?
Niezależnie od marki ogumienia, które chcesz nabyć – czy to będą na przykład opony Kleber czy też opony Kormoran – musisz poznać rozmiar oraz datę produkcji ogumienia. Równie ważne jest to, czy opony mają nadaną homologację i do jakiej szybkości są przystosowane. I tak: litera H oznacza dopuszczalną prędkość, którą może rozwinąć auto. Znak E4 mówi nam, że opona posiada europejską homologację. Charakterystyczna śnieżynka wskazuje na ogumienie zimowe. Litera R oznacza, że opona jest miękka, czyli przeznaczona do stosowania w samochodach osobowych. Jeśli chcemy sprawdzić rozmiar ogumienia znajdziemy go zawsze na bocznej krawędzi gumy.

Wybór odpowiednich opon jest szalenie ważny. Jeżeli będziemy kupować ogumienie w profesjonalnym sklepie, możemy liczyć na wsparcie wykwalifikowanego sprzedawcy. Więcej na