Winoturystyka w Polsce staje się coraz bardziej popularna.

Wino to napój alkoholowy otrzymywany w wyniku częściowej lub całkowitej fermentacji alkoholowej ze świeżych winogron (miażdżonych lub nie) lub z moszczu gronowego. Z winem związane jest pojęcie enoturystki. ENOTURYSTYKA polega na odwiedzaniu regionów związanych z uprawą winorośli oraz miejsc produkcji wina, a także uczestnictwo w świętach i festynach związanych z tym trunkiem.

wino i ser

Źródło: http://www.flickr.com

Winoturystykę najlepiej uprawiać jesienną porą. Wtedy to liczne winnice organizują prezentacje, degustacje i święta winiarskie. ,,Winny” turysta jest zainteresowany nie tylko, tego jak jego ulubiony trunek smakuje, ale przede wszystkim – jak powstaje. W programie każdej dobrze zorganizowanej wycieczki jest też zatem oglądanie krzewów z szybkim wykładem na temat ich hodowli oraz szczepów.

Enoturystyka ma charakter:

– rekreacyjny – kiedy motywem wyjazdu jest chęć spędzenia czasu na wsi, na łonie natury;- poznawczy – turyści chcą pozyskać wiedzę z dziedziny uprawy winorośli, produkcji wina i kultury winiarskiej;- kulturowy – wiąże się z długą tradycją produkcji wina, szczególnie w Europie;- kulinarny – wino, będąc produktem charakteryzującym dany region powiązany jest z jedzeniem i regionalnymi specjałami.

Enoturystyka to jedna z najszybciej zyskujących popularność form wypoczynku w ostatnich latach. Rynek winiarski w naszym kraju z roku na rok rozwija się coraz prężniej, i chociaż ciężko będzie nam kiedykolwiek dogonić takie mocarstwa winiarskie jak Francja, Włochy czy chociażby Austria, nie zmienia to faktu, że na terenie naszego kraju nieustannie przybywa miejsc uprawy winorośli. Więcej na ten temat: ciekawa strona z zakresu enoturystyki.
W Polsce winnice zajmują ponad 1000 ha. Wyróżnia się tutaj trzy podstawowe regiony uprawy winorośli. Pierwszym regionem jest zachodnia i południowo-zachodnia część Polski, z silnymi wpływami klimatu morskiego i z rzadko występującymi zimami poniżej temperatury -20 st. C. Drugim regionem jest południowa i południowo-wschodnia część Polski, z większymi wpływami klimatu kontynentalnego i z częstymi zimami o temperaturach poniżej -20 st. C, umożliwiające uprawę bardziej odpornych odmian winorośli oraz mieszanek odmian. Do trzeciego regionu, należy pozostała część Polski, gdzie możliwa jest jedynie uprawa amatorska. W Polsce największe skupisko winnic ulokowane jest na terenie województwa lubuskiego.

Czerwone wino

Autor: CCFoodTravel.com
Źródło: http://www.flickr.com

Oprócz tego dobre warunki naturalne do enoturystyki w Polsce występują na Nizinie Śląskiej, Przedgórzu Sudeckim, Małopolsce, Pogórzu Karpackim oraz Wyżynie Lubelskiej. Amatorska uprawa możliwa jest w całym kraju. Nawet na Suwalszczyźnie otworzono winnicę specjalizującą się w uprawach win „klimatu chłodnego”. Korzysta ona z sadzonek odmian bardziej odpornych na ekstrema pogodowe. Takie winnice (Winnica Dwie Granice) jednak wymagają dużo więcej poświęcenia i pracy, a o smaczne wina z nich dużo trudniej…