Zimowe ekskursje w polskie góry – jak przygotować się do trekkingu w zimie?

Nawet niższe góry w Polsce o owej porze mogą być niebezpieczne. Naprowadzamy, w co się ubrać, co wpakować na zapas do plecaka oraz, jakiego rodzaju elementy wyposażenia są konieczne, jeśli pragniemy wędrować zimą po górach.

firmy

Autor: ali_martin
Źródło: http://www.flickr.com
W górskiej modzie najistotniejszą rolę odgrywa naturalnie funkcjonalność. Ma być ciepło, sucho jak też przewiewnie. Pod spód zakładamy bieliznę termoaktywną – innymi słowy oddychającą, odprowadzającą wilgoć . Koszulka najlepiej z długim rękawem, zaś na nogi getry. Całość powinna lgnąć do skóry – w przeciwnym wypadku nie będzie odpowiednio spełniać swojej funkcji. Kolejna warstewka zależy od aury. Jeśli jest ogromnie zimno, załóżmy bluzę z polaru. Jeżeli szykujemy się na istotnie silne mrozy, należałoby rozważyć również zakup delikatnych polarowych spodni, jakie założymy na getry. Na wierzch zawsze wkładamy kurtkę jak też spodnie z membraną wiatroszczelną. Dzisiaj szyte spodnie (spodnie helikon) z membraną wykonywane są, co istotne, z antyślizgowego materiału, jaki ochrania przed momentalnym rozpędzeniem się w przypadku upadku. Zimowe buty górskie muszą spełniać kilka wymagań. Po pierwsze, im skromniej na nich szwów, tym odpowiedniej – minimalizuje to szansę na ich namoczenie. Często znajdziemy na nich gumowy otok, który nie jedynie powiększa wodoszczelność, lecz ochrania przed mechanicznymi uszkodzeniami. Powinny też być sztywne, zaś z przodu a także z tyłu mieć specjalne plastikowe wykończenia, aby można było przytwierdzić do nich raki – odwiedź nas – . Takie są buty Scarpa.

Kiedy szykujemy się na długie włóczęgi w głębokim śniegu, należałoby pomyśleć o tzw. skorupach, czyli dwuwarstwowych bucikach (troszeczkę przypominających buty narciarskie), jakie z pewnością nie przesiąkną. Wszystko to a również więcej, przykładowo skITur, nabędziemy w dobrym turystycznym sklepie.