Kaszuby jako urocza kraina na Pomorzu, posiadająca sporo do pokazania

Kaszuby to urocza kraina na Pomorzu, posiadająca dużo do zaoferowania, przede wszystkim jednak kusząca pięknem krajobrazu, oczkami jezior, cudownymi lasami, spokojem i ciszą. W sam raz dla tych, którzy pragną odpocząć od miasta.

Pejzaż Kaszub tworzy się z piaszczystych, okazałych plaż na wybrzeżu, ślicznych lasów, także licznych jezior. Kaszuby wszystkim kojarzą się nie tylko z przyrodą, ale również z rozmaitą tradycją regionalnych zwyczajów i czarującym, kolorowym folklorem.

festiwale

Autor: GoToVan
Źródło: http://www.flickr.com
Bieganie

Autor: ASICS
Źródło: ASICS
atmosfera

Autor: Maria Eklind
Źródło: http://www.flickr.com
Na Kaszuby należałoby pojechać nie tylko w czasie wakacyjnym.kluczowa witryna (https://eccoholiday.com/kraj/egipt/)Święta na Kaszubach to szansa uczestniczenia we wspaniałych zwyczajach, które są ciągle pielęgnowane. Święto Bożego Narodzenia na Kaszubach stanowi moment niezwykle ważny. W Wigilię ludzie starają się wstrzymać od jedzenia, dopiero po zachodzie słońca zasiadają do wspólnej wieczerzy. Jest ona postna i na ogół liczy dwanaście potraw, w skład których wchodzą rozmaite płody rolne, groch, fasola, mak, suszone grzyby, owoce, kapusta, kartofle, ryby. Frykasem wilijnym jest karp, bądź śledź. Jednym ze świątecznych zwyczajów jest gwiazdka. W kolorowym korowodzie przebierańców, jaki odwiedza chałupy uczestniczy kilka, bądź kilkanaście osób. Ten zwyczaj nawiązuje do dawnych praktyk rytualnych, które miały zagwarantować szczęście, dobre plony i płodność. Według wierzeń Kaszubów noc wigilijna obfituje w rozmaite cuda. woda w stawach, jeziorach, strumieniach zamienia się na chwilę w wino, a zwierzęta mówią ludzkim głosem.

Do bezustannie czynnych zwyczajów tego rejonu przynależą obrządki sobótkowe w postaci zabaw tanecznych przy ogniskach wypalanych najchętniej na pagórkach nad jeziorami.