Okrycie w góry – a więc jak się przyodziać by się czuć komfortowo

Zamyślając wypad w góry, zawsze przykładajmy sporą uwagę do tego, w co się ubrać. Konfekcja w dużej mierze pomaga czuć się komfortowo w przeróżnych warunkach, a w ekstremalnych przypadkach może zdecydować o naszym przetrwanie, dlatego warto zastanowić się nad swoim ubraniem.
Jeżeli wynajmujemy góralskie domki Szczawnica, prawdopodobnie czeka nas nie jedna górska ekspedycja.

Continue reading >Okrycie w góry – a więc jak się przyodziać by się czuć komfortowo

planując wypad w góry, zawsze przykładajmy sporą uwagę do tego, w co się ubrać. Konfekcja w dużej mierze pomaga czuć się komfortowo w przeróżnych warunkach, a w krańcowych przypadkach może zdecydować o naszym przetrwanie, toteż warto zastanowić się nad swym strojem.
Kiedy wynajmiemy góralskie domki Szczawnica, najprawdopodobniej czeka nas nie jedna górska wycieczka.

domki w szczawnicy

Autor: Sludge G
Źródło: http://www.flickr.com

Prawidłowo dobrana garderoba sprawi iż utrzymamy odpowiednią temperaturę i suchość skóry, ponadto będzie ona ochraniała przed otarciami i da nam swobodę ruchu. Pogoda w górach jest dość zmienna, w związku z tym najlepszym sposobem ubierania, będzie tak zwany system na cebulę. Wkładanie wielu warstw odzieży pozwala nam dość szybko dopasować się do środowiska pod względem dominujących warunków pogodowych – w najnowszym artykule. Zamyślając nasz ubiór możemy przyjąć dość prosty wzór warstw: odzież spodnia termoaktywna, warstwa trzymająca temperaturę, warstewka chroniąca przed wiatrem jak też opadami.
Pierwsza warstewka to transporter wilgotności. Odzież spodnia termoaktywna, bo właśnie o niej mowa, dzięki właściwościom hydrofobowym trzyma w suchości naszą skórę, co wpływa pozytywnie na ciepłotę naszego ciała. Wilgoć w kontakcie z naszym ciałem potrafi doprowadzić do wychłodzenia, toteż zawsze wskazane jest dbać o suchą warstewkę przylegającą bezpośrednio do skóry. Ekwipując w odzież spodnią należałoby zwrócić uwagę z jakich dzianin jest zrobiona.

Zdecydowanie powinniśmy unikać bawełny, dlatego że długo schnie a przemokła traci swoje właściwości izolacyjne. Wierzchnią odzież zakupisz w każdym sklepie turystycznym. Tak wyekwipowani możemy wybrać się na szlaki turystyczne Pieniny.