W jaki sposób bezpiecznie i stosunkowo niedrogo poprawić osiągi swojego auta – zalety chip tuningu

Spora ilość właścicieli aut marzy o tym, aby ich auta jeździły jak bolidy z wyścigowych torów. Jeżeli nawet samochodem jest rodzinne, wygodne kombi albo pojemny van, to chciałoby się jednak mieć trzysta koni do dyspozycji i wyprzedzać każdego kierowcę na światłach.

samochody po tuningu

Autor: Axion23
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak większość oferowanych samochodów może tylko pomarzyć o czymś takim – są one po prostu zwykłymi pojazdami, które mają w pierwszej kolejności służyć jako zwykły środek transportu, zupełnie pomijając radość płynącą z odpowiedniej mocy. Jeśli ktoś chce posiadać szybsze, bardziej dynamiczne auto, to ma dwie opcje. Albo kupi mocniejszą wersję, co jednak przeważnie będzie się wiązać z wysoką ceną za taki pojazd. Drugie wyjście przeznaczone jest raczej dla pasjonatów i miłośników motoryzacji, a jest nim zwiększenie mocy posiadanego obecnie auta przez użycie odpowiednich modyfikacji. Zależnie od zakresu realizowanych prac

tuning

Autor: YuJeen
Źródło: http://www.flickr.com

można poprawić parametry auta niekiedy o kilkadziesiąt procent, rzecz jasna trzeba zrobić to umiejętnie i rozważnie, tak żeby nie zepsuć przy okazji silnika. Najbardziej popularną modyfikacją, pozwalającą na uzyskanie co najmniej kilku koni mechanicznych więcej, jest chip tuning. W paru słowach polega on na takiej modyfikacji charakterystyki jednostki sterującej silnikiem, aby powiększyć osiągi, a równocześnie ograniczyć spalanie paliwa i polepszyć sprawność pojazdu.

Zwykłe silniki instalowane seryjnie w autach przeważnie będą miały dużo możliwości na to, aby poprawić ich osiągi. Producenci specjalnie nie chcą podkręcać tych parametrów, żeby silniki mogły być odpowiednio żywotne i bezawaryjne. Jednak sprawne zamontowanie zaprogramowanego w odpowiedni sposób układu może sprawić, że silnik dużo może zyskać na osiągach, a jednocześnie będzie dużo bardziej oszczędny. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że taka ingerencja może nieść za sobą niebezpieczeństwo uszkodzeń silnika, dlatego też decydując się na tego typu prace należy swój pojazd oddać jedynie w sprawdzone, pewne ręce doświadczonych mechaników.