Czy nasze dzieci powinny oglądać telewizję?

Wychowanie to niezwykle ciężki temat. Każdy rodzic ma indywidualną wizję na jego temat. Wszyscy też obawiamy się tego momentu, kiedy nasz maluch przyjdzie na świat i to my będziemy musieli pokazać mu, jak żyć. Niekiedy zdarza się nam popełnić błąd, ale jest to na zawsze wpisane w proces wychowawczy. Nikt nie jest idealny i dlatego czasami napotkamy na swej rodzicielskiej ścieżce sporo ostrych zakrętów.

Na pewno wielu rodziców myśli, czy dziecko może oglądać telewizję? Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że w naszym obecnym świecie nie możemy odizolować naszych dzieci od wszelkich nowinek techniki. I bardzo dobrze, bo nowoczesne wynalazki są po to, by uprościć nasze życie. Ale z drugiej strony, wiemy doskonale, że mogą stać się przyczyną niebezpiecznych uzależnień oraz schorzeń na tle nerwowym.

dziecko przed telewizorem

Autor: Sarah Joy
Źródło: http://www.flickr.com

Ale wystarczy odpowiedzialnie wziąć się za to i nie spotkamy się z tego typu trudnościami. W pierwszej kolejności, nasz maluch musi dowiedzieć się, do czego służy telewizor. Jeśli wytłumaczymy mu, w jakim celu go oglądamy, dziecko nie będzie całymi dniami przesiadywać przed grającym pudłem. Naszym starszym pociechom udowodnijmy, że program tv oferuje dużo interesujących propozycji, takich jak audycje przyrodnicze, czy historyczne, a także dużo godnych obejrzenia filmów. Więcej na oglądajmy telewizor z naszymi szkrabami. Czasami, nawet w przeznaczonych dla małych dzieci bajkach mogą się wydarzyć sytuacje, które zaniepokoją naszego malucha. Musimy być wtedy blisko i objaśnić mu wszystko. Nie zapominajmy, że dzieci zwykle idą w ślady dorosłych. Jeśli my bezmyślnie przesiadujemy przed odbiornikami telewizyjnymi, to nasze dzieci zaczną robić to samo.

Dlatego my też mądrze korzystajmy z tego wspaniałego wynalazku XX wieku. Namówmy starsze dzieciaki na wspólne oglądanie audycji informacyjnych lub filmów dokumentalnych. Potem spróbujmy z nimi podyskutować na poruszane tam tematy. Ale równocześnie, pokażmy dzieciom, że istnieją inne, przyjemniejsze formy spędzania wolnego czasu, niż tylko przesiadywanie przed telewizorem.